Ana Sayfa
 Biyografi
 Fotoğraf Galerisi
 Duvar Kağıdı
 Fan Klüp
 Videolar
 Alış Veriş
 Sohbet
 İletişim
 


page hit counter

 

 
 Beyaz'ın Hacivat hali


Hacivat Karagöz Niçün Katledildü’ filminin oyuncuları, çekimler için haftalardır Bursa’nın Orhaneli ilçesinde kamptalar. Sete getirilen televizyonlar sadece milli maçlarda açılıyor. Hacivat Karagöz Niçün Katledildü?’ filminin çekimleri Bursa’nın Orhaneli ilçesinde Ezel Akay yönetiminde hummalı bir şekilde devam etmekte. Haftalardır çadır kentte konaklayan oyuncular, ortama ve rollerine iyice adapte olmuşlar. İşte karşınızda Hacivat olarak izleyeceğimiz Beyazıt Öztürk, Karagöz olarak izleyeceğimiz Haluk Bilginer ve filmin diğer oyuncuları. - Gördüğüm kadarıyla burada tam bir kamp hayatı yaşıyorsunuz. Gelen televizyonlar bile bir kenara atılmış görünüyor. Beyazıt Öztürk: Milli maç hariç düğmesine dokunmuyoruz bile diyebilirim. - Nasıl geçiyor peki günler? B.Ö: Bir kere çok rahat uyuyorum. Uykumu kaçıran her şeyi unutmuş, sıfırlamış gibiyim. Her gün ata biniyorum. Yakındaki köylere bile gitmeye başladık. - İstanbul’dan uzakta kalmış olmak hayatını değiştirdi diyebilir miyiz? B.Ö: Rahmetli babamın memleketi Artvin’e gittiğimde de benzer bir süreçten geçmiştim. Ne kadar değiştiğimi orada anladım. Ben böyle yaşamamalıyım, demiştim o zaman. O günden beri gece çok dışarı çıkmıyorum. Soruna dönecek olursam, burası da o anlamda çok iyi oldu, doğal ortam ilaç gibi geldi. Baktım ki oturup, uzun uzun sohbet etmeyi özlemişim.


- Daha önce reddettiğin projeler var. Hacivat’a ‘evet’ demende en önemli etken ne oldu?

B.Ö: İşi matematiğe dökersek, ‘evet’in yüzde 50 sebebi Ezel’dir. 35-40 Haluk Abi, 10-15 de senaryo diyebilirim.

- Ünlülerin olduğu filmlerde oynamam, demişsin.

B.Ö: Ben asla böyle bir şey söylemedim. Bu da hakkımda çıkan yüzlerce yalan yanlış haberden bir tanesi.

- Peki daha önce gelen teklifleri geri çevirmenin nedeni neydi?

B.Ö: Kendimi içinde gördüğüm bir proje gelmedi bugüne kadar. Rolün altından kalkamayacağımı düşünüp, filmlerini mahvetmeyeyim diye girmediğim bir sürü proje oldu. Bir türlü cesaret edemedim.

- Hacivat Karagöz Niçün Katledildü? seni korkutmadı mı peki?

B.Ö: Ezel Akay’ın ilk filmi Neredesin Firuze’den çok etkilemiştim. Bu işin içinde de Ezel’in olması rahatlattı beni. Diğer yanda bir de Haluk Bilginer faktörü var. Karşımda Haluk Bilginer olunca ister istemez oynuyorum.

- Televizyonda farklı tiplemeler yapıyor olman, bu filmdeki işini kolaylaştırıyor mu sence?

B.Ö: Televizyondaki tiplemeleri, yapabildiğim, onların altından kalkabildiğim için yapıyorum. Oysa burada durum farklı. Canlandırmam istenen bir karakter var ve ben onu oynamak zorundayım.

- Hacivat’ı oynuyor olmak nasıl bir duygu?

B.Ö: Ayrıcalıklı. Üstelik bundan sonrakiler hep bizleri referans alacak, yükümüz ağır yani.

- Beyaz ve Hacivat’ın kesiştikleri noktalar neler?

B.Ö: Ben Türkiye’de televizyonda mizahla uğraşan 6-7 kişiden birisiyim. 200’e yakın stand-up yaptım. Sokakta başıma gelenleri, hep güldürmek zorunda olmanın ne anlama geldiğini, kalabalık önünde nasıl davranılacağını, en arkadaki insanla bile göz teması yapmanın ne kadar önemli olduğunu iyi biliyorum. Hacivat da bir yerde o dönemin stand-up’çısı. Onu anlamam, özdeşleşmem bu anlamda hiç zor olmadı.

- Karagöz mü, Hacivat mı desem?

B.Ö: Herkes gibi ben de Karagöz’ü daha çok seviyorum. Mizahı yapan Karagöz’dür. Hacivat daha entelektüel, daha çapkın, daha bilmiş bir tip. O, A-B’ye oynuyorsa, Karagöz de C-D’ye oynar.

<- Geri